piątek, 18 grudnia 2020
piątek, 20 listopada 2020
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień , dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie.
środa, 18 listopada 2020
20 listopada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Blisko sto lat temu Janusz Korczak napisał “Nie ma dzieci – są ludzie oraz Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już człowiek. Nie dopiero będzie, a już. […]. Lata dziecięce – to życie rzeczywiste, nie zapowiedź”.
Prawa człowieka zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka dotyczą każdej osoby od chwili narodzin, a jeszcze dodatkowo dzieci chronione są prawami zawartymi w uchwalonej Konwencji o Prawach Dziecka. Konwencja uchwalona z inicjatywy Polski, 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, została podpisana przez wszystkie państwa na świecie.
wtorek, 17 listopada 2020
19 listopada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci
Obchodzony jest już po raz 12. Często sprawcami przemocy wobec dzieci są bliskie im osoby. Jak wynika z przeprowadzonych badań w Polsce to wciąż poważny problem a najmłodszym przysługuje wiele praw takich jak: prawo do ochrony przed wszelkimi formami przemocy, okrucieństwem, wyzyskiem, zaniedbaniem czy złym traktowaniem co gwarantuje im KONWENCJA O PRAWACH DZIECKA
JEŚLI JESTEŚ ŚWIADKIEM PRZEMOCY STOSOWANEJ WOBEC TYCH NAJMŁODSZYCH ZUPEŁNIE BEZBRONNYCH - DZIECI NIE BĄDŹ OBOJĘTNY I BIERNY ZAWSZE REAGUJ!!!
niedziela, 8 listopada 2020
wtorek, 15 września 2020
Procedura udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w ZSP Dobieszowice
(ważne załączniki)
PREZENTACJA
środa, 2 września 2020
wtorek, 23 czerwca 2020
wtorek, 9 czerwca 2020
Egzaminy ósmoklasisty w pigułce
Kochani ósmoklasiści
poniedziałek, 8 czerwca 2020
Ósmoklasisto- O czym należy pamiętać podczas egzaminu?
Wytyczne Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego
niedziela, 31 maja 2020
Dzień Dziecka
1 czerwca Międzynarodowy Dzień Dziecka
Dzień bez papierosa
31 MAJA DZIEŃ BEZ PAPIEROSA
Wczoraj obchodziliśmy dzień bez papierosa. Zapraszamy do obejrzenia ciekawej prezentacji dotyczącej uzależnienia od nikotyny i jej skutków zdrowotnych.wtorek, 26 maja 2020
Dzień Matki
26 maja Dzień Matki
czwartek, 21 maja 2020
Zabawy logopedyczne
Ćwiczenia logopedyczne w postaci zajęć online
Zajęcia logopedyczne W KUCHNI część 1
Zajęcia logopedyczne W KUCHNI część 2
Słomkę,
Płatki śniadaniowe/ jeżeli nie mamy, mogą być pocięte małe karteczki,
2x pokrywka od pudełka/nakrętki do słoików,
Miód/krem czekoladowy/dżem.
Ćwiczenie oddechowe- zabawa polegająca na przenoszeniu płatków śniadaniowych za pomocą słomki; dodatkowo ćwiczenie wzbogacone zostało o zadanie matematyczne, ponieważ zanim rozpoczniemy naszą zabawę, dziecko poproszone zostanie o przeliczenie płatków.
Ćwiczenie usprawniające narządy artykulacyjne (buzię i język)- przepyszna, słodka zabawa.
Zajęcia logopedyczne W KUCHNI część 3
Zajęcia logopedyczne W KUCHNI część 4
Zajęcia logopedyczne W KUCHNI część 5
Ania Dzida
Tolerancja wobec osób niepełnosprawnych
Zapraszam do zapoznania się z materiałami.
Ćw. 1.
Przeczytajcie uważnie wiersz i zastanówcie się, jakie zachowania można uznać za nietolerancyjne i w związku z tym, co to jest tolerancja? Stwórzcie własną definicję tolerancji.
Nie bójcie się przebywać w towarzystwie osób niepełnosprawnych. Starajcie się traktować takie osoby zwyczajnie, bo przecież one tak samo jak my kochają, tęsknią, smucą się i weselą. Jeśli tylko będziecie mieli otwarty umysł i serce – spotkanie z osobą niepełnosprawną będzie dla Was ubogacającym doświadczeniem.
Na zakończenie podzielę się z Wami wspaniałym cytatem:
„ Tylko głupcy chcą, żeby ludzie wszyscy byli podobni do siebie. Kto rozumny, tego cieszy, że są na świecie; dzień i noc, lato i zima, młody i stary, że jest i motyl i ptak, że są różne kolory kwiatów i oczu ludzkich, że są dziewczęta i chłopcy. Kto nie lubi myśleć, tego niecierpliwi rozmaitość, która zmusza do myślenia.” (J. Korczak).
wtorek, 19 maja 2020
Ósmoklasisto- WAŻNE TERMINY
Zasady przeprowadzania egzaminów i rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
piątek, 15 maja 2020
Rodzina, ach rodzina
15 maja Międzynarodowy Dzień Rodzin
Życzymy miłego dnia i udanej wspólnej rodzinnej zabawy.
środa, 13 maja 2020
Trochę profilaktyki
Program Antynikotynowej Edukacji Zdrowotnej
Dzisiaj czas na trochę profilaktyki. Przedstawiamy prezentację multimedialną "Bieg po zdrowie" a w tam w ramach przypomnienia czym jest e-papieros, zabawa "Zdrowe czy Niezdrowe", ile kosztuje palenie oraz sztuka mówienia "Nie".Czas na relaks
Akcja relaksacja
W poprzednich postach wprowadziłam Was w temat relaksacji – co to jest relaksacja?, jakie mamy techniki relaksacyjne?Do tematu muzykoterapii jeszcze wrócimy, dziś natomiast proponuję technikę relaksacji zwaną wizualizacją. Błyskawiczna relaksacja poprzez wizualizację polega na świadomym wywoływaniu w naszym umyśle pozytywnego obrazu. Wystarczy zamknąć oczy i pomyśleć o czymś przyjemnym – do tego mogą posłużyć specjalnie przygotowane teksty, przywołujące miłe obrazy.
Poproście kogoś z domowników, aby przeczytał wam ten tekst zamieszczony poniżej i oddajcie się relaksacji. Pamiętajmy o stworzeniu odpowiednich warunków: zapewnieniu ciszy, wygodnym miejscu do leżenia lub siedzenia (materace, karimaty, dywan) i wcześniejszym przewietrzeniu pomieszczenia.

Zapraszam was w podróż do krainy fantazji, w czasie której spotkacie pewne zwierzę. Zwierzę to rodzi się jakby dwukrotnie. Za każdym razem wygląda inaczej. Kiedy rodzi się po raz drugi, wtedy może żeglować w powietrzu na swoich przepięknych skrzydłach. Często podziwiamy wspaniałe kolory i wzory na jego skrzydłach. Nie zdradzajcie, o jakim zwierzęciu mówię. Usiądźcie spokojnie, zamknijcie oczy. Oddychajcie głęboko i spokojnie. Wyobraźcie sobie, że każdy z was jest zmęczoną małą gąsienicą. Leżycie spokojnie i cicho, otulenie mnóstwem cienkich jedwabnych nitek – jak pod chroniącą was kołdrą. Podczas gdy śpicie, wasze ciało rośnie. Wkrótce nadejdzie czas kiedy wyjdziecie ze swojej bezpiecznej otoczki jako motyle. Na wiosnę obudzicie się ze swojego snu i zobaczycie, jak przez kokon przebija kolorowe światło słońca. Światło to jest piękne i ciepłe. Macie ochotę opuścić ciemności swojego kokonu. Wyobraźcie sobie, jak kokon otwiera się z jednego końca. Bardzo powoli wychodzicie z kokonu, w którym tak długo byliście. Każdy jest teraz przepięknym motylem. Siadacie i rozpościeracie swoje skrzydła. Robicie to bardzo, bardzo powoli, ponieważ skrzydła są jeszcze wilgotne i muszą wyschnąć. Rozpościeracie skrzydła i zauważacie, że są lśniące, kolorowe i mają piękne wzorki. Czujecie siłę w swoich małych skrzydłach i chcecie sprawdzić, jak można dzięki nim latać. Zaczynacie swój pierwszy lot. Zauważacie, że możecie sterować lotem. Upajacie się uczuciem, że możecie poruszać skrzydłami. Lecicie w ciepłym słońcu. Wyglądacie jak latający kwiat. Dokąd polecicie? (1 minuta).Teraz wiecie, że możecie polegać na swoich pięknych skrzydłach. Wylądujcie gdzieś na ziemi i otulcie się skrzydłami, jak płaszczem. Przybieżcie teraz swoją ludzką postać. Zachowajcie w pamięci lekkość i piękno swojego lotu. Przeciągnijcie się, otwórzcie oczy i bądźcie znowu tutaj – orzeźwieni i pełni energii.
poniedziałek, 11 maja 2020
niedziela, 10 maja 2020
Ósmoklasisto - ważne daty dla Ciebie
Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021
Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały
O właściwej komunikacji w rodzinie, czyli jak mówić, aby dzieci nas słuchały
Pamiętajmy, że dzieci potrzebują tego, aby ich uczucia były akceptowane i doceniane.
Aby zachęcić dziecko do współpracy:
wtorek, 5 maja 2020
Czas się trochę rozruszać
Sportowy alfabet
Ósmoklasisto- oferta ZSOiT w Czeladzi
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi
5 maja Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
sobota, 2 maja 2020
środa, 29 kwietnia 2020
poniedziałek, 27 kwietnia 2020
Gdzie szukać wsparcia?
Szukamy pomocy
czwartek, 23 kwietnia 2020
Ósmoklasisto- oferta ZSCKR w Nakle Śląskim
Oferta Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim
środa, 22 kwietnia 2020
UNICEF DLA DZIECI
Informacje o chorobie
wtorek, 21 kwietnia 2020
Jak się uczyć
Jak się uczyć?
piątek, 17 kwietnia 2020
Porady logopedyczne
Dykcja i umiejętność wyraźnego mówienia
czwartek, 16 kwietnia 2020
Relaksacja- muzykoterapia cz.II
Muzykoterapia część II
Jak pokonać złość
Jak radzić sobie ze złością?
środa, 8 kwietnia 2020
Wielkanoc inna niż wszystkie
Wielkanocne życzenia
wtorek, 7 kwietnia 2020
Rodzicu - dziękujemy za pomoc
Dziękujemy za pomoc
Rodzinne seanse filmowe
Co oglądać?
poniedziałek, 6 kwietnia 2020
Relaksacja - muzykoterapia cz.I
Relaksacja przez muzykoterapię
Jedną z metod relaksacyjnych jest terapia muzyką, czyli – muzykoterapia.
Muzykoterapia to samodzielna metoda terapeutyczna, bazująca na leczniczym wpływie dźwięku i muzyki na człowieka. Za muzykę relaksacyjną najczęściej uważane są utwory, w których możemy usłyszeć dźwięki natury. To może być szum fal, odgłos szumiących liści na wietrze, śpiew ptaków – wszystko to, co wpadnie nam w ucho. Nic więc dziwnego zatem, że najlepiej wypoczywa nam się, gdy jesteśmy z dala od głośnego miasta, na łonie przyrody, np. w lesie lub nad morzem. Te dźwięki po prostu działają na nas relaksująco.
Poniżej przedstawiam przykładowe utwory, które możecie wykorzystać w celu wyciszenia się i uspokojenia. Doskonale sprawdzą się każdego dnia, zwłaszcza teraz.
Przed przeprowadzeniem ćwiczeń relaksacyjnych pamiętajmy o stworzeniu sobie odpowiednich warunków: zapewnieniu ciszy, wygodnym miejscu do leżenia lub siedzenia (materac, łóżko, dywan) i wcześniejszym przewietrzeniu pomieszczenia. Niezbędna będzie spokojna i odpowiednio dobrana muzyka.
Część I
1. Marconi Union – "Weightless" https://www.youtube.com/watch?v=UfcAVejslrU
2. Ed Sheeran - "Thinking Out Loud" https://www.youtube.com/watch?v=lp-EO5I60KA
3. Birdy – "Skinny Love https://www.youtube.com/watch?v=vkEakF81jhg
4. Lost Frequencies & Janieck Devy – "Realityhttps://www.youtube.com/watch?v=ilw-qmqZ5zY
5. Labrinth – "Beneath Your Beautifu https://www.youtube.com/watch?v=bqIxCtEveG8
czwartek, 2 kwietnia 2020
Konsultacje on-line Szkoły Myślenia Pozytywnego
środa, 1 kwietnia 2020
2 kwietnia Światowy Dzień Autyzmu
Światowy Dzień Autyzmu
Jaki jest autyzm?
Przede wszystkim różnorodny. Dlatego trudno go opisać jednym zdaniem. Zobaczcie jak różne mogą być osoby z autyzmem.Łączy ich jedno: potrzeba akceptacji.
A to jeszcze link do krótkiej prezentacji po łączonej z zabawą – zapraszam do oglądania
https://docs.google.com/presentation/d/1g13TNg8JXJ-jYy_4zZdKrbmnQTlg0ZSiBiUWj05gUww/mobilepresent?slide=id.p
wtorek, 31 marca 2020
Porady logopedyczne
Robimy śmieszne minki!
Przedstawiam film, który pokazuje ćwiczenia logopedyczne, ważne w terapii logopedycznej.Zapraszam do wspólnych rodzinnych ćwiczeń.
poniedziałek, 30 marca 2020
czwartek, 26 marca 2020
Ważne telefony
Blogerzy ZSP Dobieszowice
Joanna Mały- Wieczorek - oligofrenopedagog
Anna Giołbas - oligofrenopedagog, terapeuta SI
Anna Dzida - logopeda, terapeuta SI